Tohle že jsem podepsal/-a? O pojištění – díl I.

Pro dům potřebujete dvě pojistky!

  1. Pojištění nemovitosti (doporučujeme doplnit o pojištění odpovědnosti za škodu z vlastnictví nemovitosti).
  2. Pojištění domácnosti (doporučujeme doplnit o pojištění odpovědnosti za škodu z běžného občanského života).

Jaký je rozdíl mezi pojištěním nemovitosti a pojištěním domácnosti?

Pojištění domácnosti kryje škody na věcech, které jsou součástí domácnosti a její vybavení. Jedná se o soubor movitých věcí v místě pojištění.
Zjednodušeně – vše, co můžete vzít, dát do krabice a odnést.

Pojištění nemovitosti kryje škody na nemovitosti, tedy škody na stavbě, která je spojená se zemí pevným základem. Pojištěny jsou dále i stavební součásti, které jsou s danou nemovitostí pevně spojeny (např. kotel, radiátory, klimatizace, solární panely,….), zabezpečený stavební materiál nebo nářadí určené k údržbě stavby.
Zjednodušeně – vše, co se v domě objevilo, když se stavěl.

Pojištění nemovitosti je běžná věc. Problém může ale nastat v případě, že se o ni dělí více spoluvlastníků. Co dělat když vlastníte např. Ideální polovinu domu?

Část nemovitosti pojistit nelze!
Ideální polovinu nebo jinou část domu často není možné pojistit.
Zjednodušeně, buď všechno, nebo nic.
Je lhostejné, kdo ze spoluvlastníků ji pojistí.

Nemovitost v žádném případě nelze dělit ani tehdy, jedná-li se o vlastníky „ideální“ poloviny domu. Nemůžeme konstatovat, že jeden vlastník je vlastníkem pravé části domu a druhý vlastníkem levé části (případně jednoho patra a druhého patra), ale podíl vlastnictví pouze vyjadřuje míru, jakou se podílejí, resp. mají podílet, na právech a povinnostech, vyplývajících ze spoluvlastnictví domu jako celku.
„V praxi to znamená, že by měli užívat dům tak, aby z toho měli oba užitek a rovněž se podílet na provozních nákladech, opravách, pojištění atd. Pokud jsou výše jejich podílů různé, měl by tomu odpovídat i rozsah užívání a rozsah hrazení nákladů na provoz“.

Nemovitost může pojistit i jediný ze spoluvlastníků.
Pojištění v takovém případě uzavře jeden ze spoluvlastníků, který je pak v roli pojistníka i pojištěného. Ostatní spoluvlastníci mohou, ale nemusí být ve smlouvě uvedeni v roli dalších pojištěných osob.
Rozdělení platby pojistného záleží plně na spoluvlastnících. Pokud dojde k pojistné události, součástí likvidačního procesu je vždy ověření vlastnictví podle aktuálního výpisu z katastru nemovitostí.
Pojistné plnění je pak poskytnuto všem spoluvlastníkům v poměru jejich podílů.

Shrnutí:

  • bydlíte-li v bytě, který není Váš (je družstevní, obecní, nebo má jiného vlastníka), uzavřete pojištění domácnosti;
  • bydlíte-li v bytě, který je ve Vašem osobním vlastnictví, uzavřete pojištění bytové jednotky (pojištění nemovitosti) a pojištění domácnosti. Doporučujeme informovat se u Společenství vlastníků jednotek, jaký je rozsah pojištění nemovitosti jako celku;
  • bydlíte-li v podnájmu, je pojištění starostí pronajímatele, ale informujte se na něj;
  • bydlíte-li v rodinném domě, který je Váš, uzavřete pojištění nemovitosti i pojištění domácnosti;
  • bydlíte-li v rodinném domě, který má více vlastníků, dohodněte se se všemi spoluvlastníky a pojistěte nemovitost jako celek. Domácnost jako jednotlivec.

Comments are closed.